Cilt Gençleştirme

Cilt gençleştirme başta bayanlar olmak üzere günümüzde zamanın yıkıcı etkisinden kurtulmak isteyen insanların sıklıkla başvurduğu yöntemlerdir. Özellikle yüz bölgesi zamanın etkisinin en belirgin şekilde gösterdiği bölgelerin başında gelmektedir. Özellikle son yıllarda cerrahi müdahale olmadan uygulanan cilt gençleştirme yöntemleri çok daha popüler bir hal almış durumdadır.

Birbirinden farklı cilt gençleştirme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hem maliyet hem de etki anlamında farklı özellikleri bulunmaktadır. Özellikle gelişen teknolojiler cilt gençleştirme anlamında yapılan uygulamaların farklılaşmasını sağlamıştır. 

Cilt Gençleştirme Yöntemlerinin Tercihi
Günümüzde birbirinden farklı ve teknik cilt gençleştirme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu anlamda kişi için hangi yöntemin daha uygun olacağı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Burada önemli olan cilt gençleştirme uygulamasını yapacak hekimin incelemeleri sonucunda maliyet unsurları ve diğer faktörler sonucunda en uygun cilt gençleştirme yöntemi seçimi yapılmaktadır.

Ultrason İle Cilt Gençleştirme
Ultrason ile gerçekleştirilen cilt gençleştirme uygulamalarında ilk etapta yüz ovalinin toplanarak deformasyonun ortadan kaldırılması, gıdı adı verilen bölgedeki sarkmaların minimum seviyeye indirilmesi, cilt gözenekleri sıkıştırılması planlanmaktadır. Bu uygulama sonucunda ince kırışıklıkların bile ortadan kalktığı ve sıkı bir cilt yapısı görülmektedir. 

Bu uygulamanın çıkış noktasını ultrason dalgalarının hedef dokular üzerindeki etkisi oluşturmaktadır. Sürtün sonucu ortaya çıkan ısı enerjisi kas bölgelerinde uyarılmaya sebep olmaktadır. Vücut normal şartlarda bu bölgeleri yara olarak algılamakta ve bunun sonucu olarak tamir mekanizmaları harekete geçirmektedir. Bu tamir mekanizması yoğun bir kollajen etkisini ortaya çıkarmaktadır. 

Lazer Uygulaması İle Cilt Gençleştirme
Lazer uygulaması ile yapılan cilt gençleştirme uygulamalarında yeni nesil ve son teknoloji ürünü CO2 lazerler kullanılmaktadır. Bu lazerler ciltte mikroskobik kanallar açmak suretiyle bu uygulamanın temelini oluşturmaktadırlar. Cilt gençleştirme uygulamasının yapıldığı bölgede kollajen, kan damarları ve keratin hücreleri kısmı şekilde hasarlı hale getirilmektedir.

Bu noktadan sonra vücudun tamir merkezi bu durumu tamir etmek için hızlı bir şekilde harekete geçmektedir. Yapılandırıcı olarak görev yapan hücreler termal hasara uğramış alana hızlı bir şekilde hareket etmektedirler. Bu noktada hızlı ve oldukça etkileyici bir tamir sistemi devreye girmektedir. Cilt altında yeni ve genç kollajen sentezi başlaması ile birlikte gençleşme işlemi gerçekleşmektedir bazı kişiler lazerlerin verdiği hasar konusunda kaygı duysalar da yeni nesil lazerler bu anlamda odlukça kısmı bir hasar vermekte ve bu anında kendini yenileyebilmektedir.

Radyofrekans Yöntemi İle Cilt Gençleştirme
Radyofrekans yöntemi ile cilt gençleştirme uygulamalarında radyo dalgaları ile cildin derin tabakaları ısıtılmakta cildin üst düzeyi ise sağlığını ve fiziki durumunun tamamı ile korumaktadır. Bu yöntem ile verilen ısının etkisiyle gevşemiş noktaya gelen kollajen kısalır, sıkı bir hal almaktadırlar. Buda vücut tarafından yeni kollajen üretimini aktif hale getirmektedir. 

Ayrıca son dönemlerde Franksiyonel iğneli radyofrekans yöntemi daha kuvvetli ve uzun süreli etkisinden dolayı çok daha fazla tercih edilir bir hale gelmiştir. Bu sistemde başlıklarda altın iğneler bulunmaktadır. Bu iğnelerin altın olmasının temel nedeni iletkenliğin en üst seviyede olmasından kaynaklanmaktadır. İğnelerin uygulanacakları derinlik 0,5 mm ile 3,5 mm arasında yapılan tetkikler sonrası belirlenmektedir.

Ciltte dört ayrı derinlikte iğnelerle hasar sağlanmaktadır. Cilt yüzeyine yaklaştıkça enerji seviyesi düşürülür çünkü yüzeyin hasar görmesi istenmemektedir.

Bu sistemdeki ana maç kaliteli ve oldukça sağlam bir kollajen etkisini oluşturabilmektir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi cilt yüzeyinin korunması en önemli öncelikler arasında yer almaktadır. Kişi kısa sürede günlük hayatındaki aktiviteleri sorunsuz bir şekilde yapmaya başlayabilmektedir. Bu uygulamada hem radyofrekans enerjisine bağlı, hem de iğnelenmeye bağlı güçlü uyarı kollajeni üst seviyeye çıkarması amaçlanmaktadır.

Bu uygulama neticesinde istenilen kalitede kollajen yapımı 3. Ayın sonunda başlarken 6. Ayın sonuna kadar devam etmektedir. Özellikle uzun vadede kırışıklıklar ile mücadele etme noktasında yapılan bu yöntem oldukça etkili ve uzun vadeli bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. 45 günde bir yapılan bu uygulama tam anlamıyla etki göstermesi için 3 seans şeklinde uygulanmaktadır. Leke yapma olasılığı oldukça sınırlı durumdadır. Sağladığı gençleştirme etkisine ek olarak ince kılcal damarları yok edici, lekeleri açıcı faydaları da yer almaktadır.

PRP Yöntemi İle Cilt Gençleştirme
PRP yöntemi ile cilt gençleştirme işlemlerinde kişilerden alınan az miktardaki kanın özel tüplere yerleştirilerek santrüfüj edilmesi ve elde edilen trombositten zengin plazmanın hastaya enjekte edilmesi ile cilt gençleştirme sağlanmaktadır. Trombositler kanın pıhtılaşması için en gerekli hücreler konumundadır. Bu uygulamada esas amaç yaşlanmış, zamanın etkisinden dolayı yıpranmış cilt altı dokularını uyarmak suretiyle, cildin yenileyici etkisini göstermesini sağlamaktır. Maliyet anlamında pahalı olduğu için diğer yöntemlere göre daha az tercih edilmektedir.

Kök Hücre Uygulaması İle Cilt Gençleştirme
Kök hücre uygulamasında bu uygulamayı yaptırmak isteyen kişilerden alınan dokudaki fibrolast hücrelerin laboratuar ortamında üretilip tekrar hastaya enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Zahmetli bir yöntem olsa da başarı düzeyi son derece yüksek olan bir cilt gençleştirme yöntemi olarak dikkat çekmektedir.

Mezoterapi Yöntemi İle Cilt Gençleştirme
Mezoterapi yöntemi ile cilt gençleştirme uygulamalarında Hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, aminoasitler ve büyüme faktörlerinin enjeksiyon yoluyla cilt altına verilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Kollajen sentezinin uyarılması bu şekilde sağlanmaktadır. Yaşlanmayı azaltıcı etkisi oldukça kuvvetlidir. Ayrıca ciltteki lekeleri azalmasını sağlarken cildin daha parlak, canlı ve sıkı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Gençlik Aşısı İle Cilt Gençleştirme
Gençlik aşısı cilt gençleştirme yöntemi cilt altına kollajenin yapı taşı olan hyaluronik asit enjekte edilmesine dayanmaktadır. Etkisinin göstermesi ortalama 4 seans ile sağlanmaktadır. Bu anlamda seanslar arasında 3 haftalık bir aranı olması uygulamanın ana prensibidir.

Kimyasal Peeling Yöntemi İle Cilt Gençleştirme
Kimyasal peeling yöntemi ile cilt gençleştirme uygulamasında cilde sürülen kimyasal asitlerin cildin üst tabakasını soyması sağlanmaktadır. Soyulan ölü deri sonrasında Alt tabakada daha genç, sağlıklı bir cilt ortaya yer almaktadır. Bu uygulamanın en önemli dez avantajı leke olma olasılığı oldukça fazla olmasıdır. Bunun için kış aylarında yapılması tavsiye edilmektedir. Bu uygulamada güneş koruyucu kremler kesinlikle kullanılmalıdır. Tam başarı yakalanması için ortalama 8 seans gerekmektedir.

PDO İpliklerle Yüz Asma
PDO iplikleri ile cilt gençleştirme yöntemi son yıllarda oldukça pratik olmasından dolayı en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bu uygulamada kullanılan iplikler vücut içerisinde kollajen yapımını uyarıcı bir etkiye sahip olmaktadırlar. Cilt altına konulan bu iplikler hızlı etkisi ile dikkat çekmektedir. İlk 3 ayda etkisi başlarken 2 yıla kadar sağladığı etki devam edebilmektedir.

Cilt Gençleştirme Uygulamalarının Fiyatları
Cilt gençleştirme uygulamalarının fiyatları genel itibari ile yapılan uygulamaya ve uygulamada kullanılan teknolojilere göre değişmektedir. Bu anlamda teknolojinin hakim olduğu ve yaygınlaşma alanı olarak yeterli seviyeye ulaşmamış yöntemler daha fazla maliyetli olmaktadır. Burada fiyatı etkileyen diğer bir unsurda sağlanan cilt gençleştirmesinin süresidir. Bu anlamda uzun süreli cilt gençliği sağlayan uygulamalar en fazla ücrete sahip cilt gençleştirme uygulamaları olarak dikkat çekmektedir. Tabi cildin durumu da fiyatı direkt bir şekilde etkilemektedir.