Horlama Tedavisi

Horlama, uyku esnasında daralan üst solunum yolundan solunum işleminin gerçekleştiği aşamada oluşan havanın meydana getirdiği etki sebebiyle, üst solunum yolu dokularının titreşimi sonucu oluşan rahatsız edici ses dalgalarıdır. Bu anlamda horlamanın etkisi horlayan kişinin soluduğu havanın hızı, horlamanın derecesini aşağı ya da yukarı doğru arttırmaktadır.

 

Üst solunum yolunda görülen daralma ve solunan havanın hızı birleştiğinde horlamanın hızı açığa çıkmaktadır. Hatta bazı kişilerde horlamanın çıkardığı gürültü insanı oldukça rahatsız edecek düzeyde olan 80-90 desibel şiddetine kadar ulaştığı bile görülmektedir. Bu derece gürültü bir ortamda başka bir kişinin uyuması son derece sordur. Ve psikolojik bir ses olduğu için diğer kişileri oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

 

Bu sebeple horlama sorunu olan kişiler bu durumu kesinlikle es geçmemelidir. Çünkü bu sorunun es geçilmesi ileride kişiyi olduğu kadar ailesi ve çevresinde rahatsız edecek bir duruma yol açmaktadır. Bu nedenle horlama sorunu yaşayan kişiler vakit kaybetmende uzman bir doktora danışmalıdır. Bu konuda ailenin desteği de oldukça önemli olmaktadır.

 

Horlama Sorunun Sosyal Etkisi

Horlama sorunu horlayan kişiden daha çok ailesine etki etmektedir. Çünkü pek çok horlayan insan kendi horlamasının farkına varmamaktadır. Hatta horlama uyuduktan sonra başladığı için kişi horlama sorununun olduğunun şile farkına varamayabilmektedir. Bunun sonucu olarak da aynı evde olan kişiler özellikle eşler için oldukça sorunlu ve rahatsız edici bir süreç başlamaktadır. Uykusunun yeterince alamayan kişiler bu durumda psikolojik olarak da etkilenmektedirler. Hatta bazı durumlarda horlama sorunun aile için anlaşmazlıklara hatta ayrılıklara kadar uzanan bir süreç haline gelebilmektedir. Bundan dolayı kişinin psikolojik anlamda sosyal çevresinden uzaklaşmaması içinde bu sorunun üstesinden gelmesi ve gerekli tedaviyi uygulaması oldukça değerlidir.

 

Horlama Nedenleri

Horlama sorunu özellikle günümüzde çok daha fazla sayıda ki kişide görülmektedir. Bu sebeple öncelikle bu soruna yol açan nendeler bilinmeli ve buna uygun tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Horlamaya sebep olan nedenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

• Horlamanın ana nedenlerinden biriside fazla kilolar olmaktadır. Bu sebeple fazla kilolardan kaynaklı horlama durumlarda yapılması gereken zayıflamak olmaktadır.

• Solunum yollarındaki problemlerde horlamaya sebep olabilmektedir. Burada tedai olunması horlama sorunun ortadan kaldırabilmektedir.

• Aşırı alkol tüketimi horlamaya sebep olmaktadır.

Alerjik reaksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi durumlarda horlamaya sebep olmaktadır.

 

Horlama Sorunun Önlenmesi

Horlama sorunu tedavi edilebilen bir durumdur. Bu aşamada horlama sorunu olan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu uyarılara uyulması horlamanın azaltılmasını veya tamamen ortadan kaldırılabilmesini sağlamaktadır. Bu öneriler ise şu şekildedir;

• Düzenli spor yapan kişilerde horlama sorunun ortadan kalkmaktadır. Özellikle nefes alışverişi de belirli bir düzenin sağlanması horlama sorunu için oldukça faydalı olmaktadır

• Horlayan kişiler hiçbir suretle uyku ilaçları, sakinleştirici gibi ilaçları uykudan önce almamalıdır. Bu ilaçlar horlamayı tetikleyici etkiye sahiptirler.

• Alkol horlama sorunun baş nedenleri arasında gösterilmektedir. Bu sebeple uykudan 4 saat öncesine kadar kesinlikle alkol tüketilmemelidir.

• Ağır ve yağlı yemeklerde horlama sorunun yol açabilmektedir. Bu sebeple uyumandan 3 saat öncesinde kadar yemek yenmemesi oldukça faydalı olacaktır.

• Aşırı yorgunluk horlamanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple gün içerisinde aşırı yorucu faaliyetlerden kaçınılmalıdır.

• Uyku esnasında sırt üstü yatmak nefes almayı zorlaştırmaktadır. Bu sebeple uyku esnasında yan yatmak horlamayı önleyici etkisi bulunmaktadır. Bu anlamda kişinin yan yatma alışkanlığını kazanması sağlanmalıdır. Çünkü bu alışkanlığı kazanmayan kişiler uyuduktan sonra tekrar sırt üstü yatma pozisyonuna geçebilmektedirler.

• Yatağın baş tarafının daha yukarıda olunmasını sağlamak nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Bu anlamda büyük ve geniş yastıklar kullanmak bu açıdan fayda sağlayabilmektedir.

• Yapılacak diğer bir yöntemde horlama sorunun olan kişilerin daha sonra uyumaları sağlanmalıdır. Bu sayede horlamayan kişilerin horlamanda etkilenmesinin önüne geçilebilmektedir.

• Bazı kişiler vardır ki horlama sorununa hiçbir suretle engel olunamamaktadır bu kişilerin vakit kaybetmende profesyonel bir yardım alması gerekmektedir. Çünkü hiçbir suretle horlamanın önüne geçilmesi mümkün olmamaktadır.

 

Horlama Tedavisi

Horlama tedavisi mümkün olan bir sorundur. Öncelikle horlayama yol açan sorunları ortanda kaldırma ve bazı noktalara dikkat edilmek suretiyle yapılacak horlama tedavilerinde çok büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Horlama tedavisi aşamaları işe şu şekilde sağlanmaktadır;

• Kilo sorunu olan kişiler için kilo verdirilmesi, kişinin daha rahat nefes almasını sağlayacak şekilde tasarlanmış özel üretim yastıklar, ağız veya buruna yerleştirilen bazı ürünler ve cihazlar, horlamanın azaltılması en azından kontrol altına alınmasını sağlayacak yöntemler olarak dikkat çekmektedir

• Sürekli alınan uyku ilaçları, sakinleştirici türde ve yatmadan 4 sata öncesine kadar alkol kullanılmamasını sağlanması bazı kişiler için horlamanın tedavisi için kritik bir önem sahip bulunmaktadır.

• Horlama tedavisi için sorunun belirlenmesi en önemli noktayı oluşturmaktadır. Bu anlamda alerji veya çeşitli enfeksiyon uygulamaların da basit bir tedavi yeterli olurken bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarının cerrahi müdahale olmadan tedavi kesinlikle yapılamamaktadır.

 

Horlama Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Günümüzde horlama tedavisinde kullanılan bazı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler horlama sorunun çok büyük bir oranda ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Horlama tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler ise şu şekildedir;

• Horlama tedavilerinde kullanılan nefessiz kalma yöntemi, hareketli dokuların sabitleştirilmesi ve hava yolunun daha genişletilmesini sağlayan horlama ameliyatlarından başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Buna UPPP operasyonu adı verilmektedir. Hasta için bademcik ameliyatından çok farklı his vermez.

• Laser uygulamasının kullanıldığı LAUP yöntemi lokal anestezi ile yapılabilen maliyeti yüksek başka bir cerrahi müdahale yöntemidir. Başarı oranı oldukça yüksek olmasına rağmen maliyetinden dolayı çok fazla yaygınlaşan bir yöntem değildir.

• Radyofrekans yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen operasyonda ana amaç, radyofrekans ile yumuşak damağı oluşturan dokuları dikkatli bir şekilde küçülmesini sağlayarak, zamanla dokuların iyileşip gerginleşmesiyle uyku sırasındaki titreşimleri, yani horlamayı ortadan büyük oranda kaldırmaktır. Günümüzde gerçekleştirilen operasyonlarda radyofrekans kullanılmasının sebebi, yumuşak dokuları kanamaya sebep olmadan kesme özelliğini bu yöntemle mümkün olmasıdır.

• Bu yöntemde operasyon ortalama 30 dakika sürmekte ve lokal anestezi uygulanmaktadır. Günümüzde en geçerli yöntemlerin başında gelmektedir

• Cerrahi operasyonların hasta için sağlık anlamında büyük bir risk oluşturması ya da hastanın cerrahi müdahaleyi istememesi durumlarında durumlarda boğaza basınçlı hava veren maske CPAP uygulaması ile tedavi uygulamaları da sağlanmaktadır.

• Kronik olarak horlama sorunun olan çocuklar öncelikli olarak hastanelerin KBB bölümlerinde muayenesi sağlanmalıdır. Bademcik ve geniz eti ameliyatının gerekli olduğu vakalarda ise cerrahi müdahale çocuk sağlığına ve gelişimine çok pozitif bir fayda sağlayacağı bu durumun psikolojşik olarak da faydalı olacağı unutulmamalıdır. 

 

Etkili horlama tedavisi için kişinin horlama sebebine yönelik en uygun ve faydalı yöntemin seçilmesi sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde horlama tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanmalıdır. Horlama kendi kendine geçen bir durum olmadığı kesinlikle unutulmamalı ve kişinin çevresinin bu durumdan daha fazla olumsuz etkilendiği asla göz ardı edilmemelidir.