İz Tedavisi

Vücudun farklı bölgelerinde olabilecek izler için iz tedavisi uygulanıyor. Aşağıda iz tedavisi ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir.

İz Tedavisi Nedir?
Ciltte oluşabilecek olan izler için iz tedavisi uygulanıyor. Nedir sorusuna verilecek yanıt; herhangi bir nedenden ötürü kişinin cildinde oluşan lekelerin giderilmesidir. Bu durumda kişinin cildinde oluşan lekelerin nedeni çok farklı olabiliyor. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşmuş olan lekeler olabiliyor. Hem kalıcı hem de kısa sürede giderilmesi için geliştirilmiş olan yöntemlerin uygulanması ile pürüzsüz bir cilde sahip olabileceksiniz.

Tedavi Edilen İzler
Baktığınızda çok farklı leke çeşitleri olduğunu göreceksiniz. Geliştirilen tedavi yöntemleri ile hangi izlerin giderilmesi sağlanıyor? Hangi bölgelerde oluşmuş olan lekelerin giderilmesi kolay oluyor? Bu şekilde sorularınızın yanıtlanması ile kısa sürede siz de var olan cilt lekelerinizin giderilebilecek olduğunu göreceksiniz.

Kronik Güneş – Solaryum İzleri
Leke çeşitleri dendiğinde ilk akla gelenler arasında kronik güneş ve solaryum lekeleri yer alıyor. Özellikle yanlış güneşlenme yanlış solaryum uygulamaları ile kişinin vücudunda lekelenme olabiliyor. Bu durumda direkt olarak leke tedavi yöntemleri uygulaması ile cildin lekelerden kurtulması sağlanıyor. Cildin kendini korumak için üretmiş olan melanin ve pigmentler sonucunda cildin kalınlaşması söz konusu olacaktır. Bu durumda ciltte lekelenmelerde artış görülecektir. Korunmanız ve oluşan lekelere çözüm bulmanız mümkündür.

Efelid – Çil
Pek çok kişide özellikle omuz ve yüz bölgesinde görülen çil de leke tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabiliyor. En çok yanak ve alın bölgesi için tedavi yöntemleri talep ediliyor. Güneşli mevsimlerde artış gösteren çiller, güneşin olmadığı zamanlarda ise azalıyor. Erken yaşlarda solar lentigo denilirken sonrasında oluşanlar için senii lentigo olarak isimlendirilmesi söz konusudur. Çillerin boyutları bulunduğu bölgeye göre değişebiliyor. Genel olarak 2 cm ile 20 cm arasında boyutlarının olduğunu söyleyebiliriz. Kahverengi tonları ile siyah tonları arasında değişim görülebilir. Bazen sistematik hastalıkların sonunda da bu şekilde bir problem ortaya çıkabiliyor. Çillerin oluşumu ya da artışı söz konusu oluyor. 

Melasma (Cloasma)
Leke çeşitleri içinde yer alan bir diğer leke türü ise melasmadır. Hormonlar, hamilelik gibi nedenler ötürü melanin pigmentinin aşırı üretimi nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Yanak – alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük olan lekelerin oluşması söz konusu olabiliyor. Genetik özellikler nedeni ile görülmesi söz konusudur. Eğer genetik sebepler ile bu şekilde bir teşhis konuyorsa, tekrar etme riskinin de yüksek olduğunu bilmelisiniz.

Sivilce İzleri
Son dönemde en çok şikayet edilen leke çeşitleri içinde sivilce lekelerinin olduğunu bilmelisiniz. Çoğu zaman sivilce izleri nasıl giderilir sorusu sorulur. Bu soruya verilen yanıtın klinik ortamlarda giderilmesi y

önünde olması halinde kalıcı olarak sivilce lekelerinden kurtulmanın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Lekelerin hangi bölgede artmış olduğu, ne kadar derin ve koyu lekeler olduğu iyileşme sürecine etki edecektir. Cilt durumuna göre tedavinin ne kadar zaman içinde sonuçlanacak olduğu belli olacaktır. Büyük ölçüde iyileşmenin sağlanmasının ardından lekelerin giderilmesi mümkündür.

İzlerde Tedavi Yöntemleri
İzlerin tedavisi için tercih edebileceğiniz çok sayıda iz tedavi yöntemleri bulunuyor. Gerek klinik yöntemler gerekse doğal yöntemler ile oluşmuş olan lekelerin giderilmesi yönünde adım atabilirsiniz. Bu durumda kısa süre içinde oluşan lekelerinizde kurtulmanız mümkün olabilir. Yöntemlerin seçilmesi ve mümkün olan en hızlı şekilde izlerden kurtulmanız, doktor kontrolünde hareket etmeniz ile mümkün olacaktır.

Kimyasal Peeling
En çok tercih edilen yöntemler arasında kimyasal peeling bulunuyor. Peelingler sayesinde direkt olarak kişinin cildinin üst tabakasının soyulması sağlanıyor. Lekelerin yerleşmiş olduğu cildin üst tabakası zaman içinde pul pul döküldüğünden, cilt lekelerinin temizlenmesi sağlanıyor. Kimyasal peeling ile cilt izlerinin yok edilmesi, kullanılan kimyasal maddelerin cilde enjekte edilmesi ile gerçekleşiyor. Bu yöntem ile kısa süre içinde cildinizin soyulması sağlandığından, lekelerin gittiğini gözle göreceksiniz. Meyve asitleri gibi ilaçların kimyasal karışımlarda en çok kullanıldığını bilmelisiniz.

Kimyasal peeling çeşitleri;
Derin peeling
Orta peeling
Yüzeysel peeling
Kişinin cilt durumuna göre hangi kimyasal peeling çeşitleri uygulanacak olduğu belirlenir. Direkt olarak sizin için uygun olan yöntemin doktorunuz tarafından belirlenmesi sağlıklı olacaktır. Özellikle yüzeysel peeling dışında peelinglerin mutlaka doktor kontrolünde uygulanması gerektiğini bilmelisiniz. Herhangi bir sorun yaşanmaması açısından mutlaka uygulamanın bu şekilde gerçekleşmesi önerilecektir.

Lazer
İz tedavisinde tercih edebileceğiniz yöntemler arasında lazer de var. Lazer uygulamalarında karbondioksit ve erbium lazer kullanılabilir. Karbondioksit lazer için derin soyulmalar görülür sonucuna varacaksınız. Uygulama öncesi bu gibi bilgiler size detaylı şekilde verilecektir. 
İyileşme süreci; Lazer ile iz tedavisi söz konusu olduğunda iyileşme sürecinin uzun bir süre olduğunu bilmelisiniz. Cildinizin soyulması söz konusu olduğundan, iyileşme için süreç olacaktır. Cildiniz dökülecektir. Cildinizin yenilenmesi sağlanacaktır. Cildinizin tam anlamıyla canlanması ve kendine gelmesi için 6 ay yeteli olacaktır. Tam iyileşme bu şekildedir. 6 ay boyunca kişinin güneş ışınlarından korunması önemlidir. Kollajen yapısında artış olacağından, bu şekilde cilt izlerinin giderilmesinde aynı zamanda gençleşme gibi bir etki de ortaya çıkabilir. Kişinin cildinin büyük ölçüde canlanması sonucunda olduğundan daha genç gözükmesi avantajı elde edilebilir.

Medikal Tedavi
Renk açılar arasında olan kojik, asit, hidrokinon, askorbik asit gibi renk açıcıların kullanılması mümkündür. Bu şekilde ürünler ancak doktorunuzun önerisi ile kullanılabilir. Bazen tek olarak bazen ise direkt olarak kombin şeklinde kullanılması sağlanacaktır. Lekelerin açılması ve kaybolması için medikal tedavi olmak istiyorum diyen kişiler için doktor tarafından bu maddelerin içeriğine sahip olan ilaçlar kullanılabilir. Bir süre kullanımın ardından, lekelerin giderilmesinin sağlanması söz konusu olabilir.

Sivilce Lekeleri Tedavisi
Sivilce lekelerinin nasıl giderilecek olduğu da önemlidir. Bunun için uygulanabilecek olan çok sayıda yöntem vardır. Doktorunuzun önerileri ile yapılmış olan tedavi sonrasında iz tedavinin gerçekleşmesi önemlidir. Sivilce izlerinin tedavisi altında sunulan yöntemler içinden sizin için faydalı olan uygulanabilir. Tedavinin sürekli olması, düzenli olması, doğru tedavi yöntemi olması tedavinin olumlu sonuçlanması açısından son derece önemlidir. Çok büyük sivilcelerde lekelenmenin olması çok büyük ihtimaldir. İz tedavisi ilaçlar ile olabilir. Geçmeyen sivilce lekeleri için ise kimyasalların kullanıldığı ilaçlar ya da peelingler göz konusu olabilir.

Kriyoterapi
İz tedavisi için geliştirilmiş olan yöntemler içinde kriyoterapi de var. İzlerin giderilmesi için tercih edebileceğiniz yöntemler içinde olduğundan, bu yöntem ile de var olan izlerinizden kurtulabilirsiniz. Rahatsız olduğunuz cilt izleri için direkt olarak doktorunuzun önermiş olduğu tedavi yöntemi üzerinden hareket etmeniz avantajlı olacaktır.
Nasıl uygulanır; Kriyoterapik bir uygulamanın gerçekleşmesi, dondurarak yapılan tedavisidir. Bu tedavi oldukça kolay ve pratik olarak nitelenebilir. Uygulamada sıvı ve azot – karbon kullanılmaktadır. Bazen kızarıklık – su toplama gibi sonuçlar olabilir. Ancak bunların tamamen geçmesi 2 hafta gibi bir süredir. 

Sonucunda ise lekelerin yavaş yavaş ortadan kalkması söz konusu olacaktır.

Doktorunuzun vermiş olduğu doğru ve net bilgi ile siz de iz tedavi yöntemleri arasından biri ile var olan cilt izlerinizden kurtulabilirsiniz. Dikiş izleri de dahil olacaktır.