Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarların tıkanması, iltihaplanması gibi durumlarda kılcal damar tedavisi gerekli olabiliyor. Tedavi yöntemleri aşağıda verilmiştir. 

 

Kılcal Damar Tedavisinin Gerekli Olması

Kılcan damat tedavi seçenekleri arasından, doktorunuz tarafından belirleme yapılacaktır. Hastanın bulunduğu duruma göre yapılan incelemelerin sonunda sizin için en iyi sonucu verecek olan yöntem uygulanacaktır.

 

Kılcal damar tedavinin gerekmesi, damarların vaskülitler sonucunda dokuların beslenmemesi sonucudur. Bu durumda tedavinin gerçekleşmesi ve hastanın damarlarının işlevsel hale getirilmesi sağlanacaktır. Tedavinin uygulanması hemen hemen her bölgedeki kılcal damarlar için geçerlidir. Tedavinin olmaması durumu, çok küçük damar içindir; ancak günümüzde bu şeklide bir sorun ile karşı karşıya kalınmamaktadır. 

 

Kılcal Damar Tedavisinin Gerekli Olduğu Belirtiler

Kişinin kılcal damarlarında yaşanan problemin tedaviyi gerektirmesi söz konusu olabilir. Peki, hasta tedavi olması gerektiğini nasıl anlar? Kılcal damar belirtileri nelerdir sorusu sıkça sorulan sorular arasındadır. Ne kadar çabuk müdahale olursa, o kadar kesin ve kolay tedavinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Şeker yaralarının beraberinde görülür.

Özellikle diz, bilekler, ayaklar gibi alanlarda belirginleşiyor.

Bazı durumlarda şeker hastalığı olmayan kişilerde de aynı sorunun olduğunu söyleyebiliriz. Kılcal damarlarda genişleme ise direkt olarak kişinin cildinde kırmızı lekelerin oluşması ile görülecektir. Doktorunuzun bu belirtileri incelemesi ile belirtiler üzerinden hareket etmesi sağlanabilir. 

 

Kılcal Damar Tedavisinde Teşhis

Tedavi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağının öncesinde, damarlarda yaşanan probleme ilişkin teşhis konması gerekiyor. Doktorlar incelemeleri muayene sırasında yapacaktır. Bunun yanında renkli doppler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografik anjio, MR anjio gibi işlemler yapılacaktır. 

 

Klasik anjio da teşhisin konması için yeterli olabilir. Çeşitli damarlar değerlendirilir ve tıkalı olan damarların teşhis edilmesi, kılcal damarların teşhisin sonrasında tedavi edilmesi sağlanır. Genişleyen damarlar için ise hastanın direkt olarak kılcal damar görüntüsünden rahatsız olması söz konusu olabilir. 

 

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi

Yüz bölgesinde ya da tüm vücutta kılcal damar sorunu yaşanabilir. Kılcal damarların genişlemesi ile ciltte rahatsız edici kırmızı bir görüntü oluşur. Bu durumun tedavi edilmesi ise lazer ile kılcal damar tedavisi şeklinde olabilir. Sağlık açısından genişleyen kılcal damarlar sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak kılcal damarlarda yaşanan tıkanıklık için uygulanacak olan tedavi yöntemleri ve teşhis süreçleri farklı olacaktır.

 

Bölgeler;

Burun ve elmacık çevresinde oluşmuş olan kılcal damar sorunları

Gül hastalığı tedavisi

Şarap lekesi (Prtwiine Tain) hastalığında bu tedavinin uygulanması mümkündür.

Hangi Lazer ile Tedavi Olunur?

Lazer ile kılcal damar tedavisinde farklı lazerler kullanılabiliyor. Farklı lazer seçenekleri üzerinden doktorunuzun belirlemiş olduğu sistem seçilecektir. En iyi şekilde müdahalenin olması, kişinin büyük ölçüde kılcal damar rahatsızlığından kurtulması açısından en uygun yöntem ve lazer seçilecektir.

 

NG Lazer: YAG türü lazerinin ışınlarının kullanılması mümkündür. 1064 mm lazer ışınları ile kılcal damarların tedavi edilmesi sağlanır. Işınlar hemoglobin üzerinde yoğunlaşacaktır. Kılcal damarların deforme edilmesi ve tedavinin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Bu amaçla kullanılan Cutera ND Yag lazer ile kılcal damarların lazer ile tedavisi sağlanacaktır. 

 

Fraksiyonel Lazer ile Tedavi

Lazer tedavilerinde kullanılabilecek farklı lazer sistemleri yer alıyor. Cilt tedaviniz için kullanacak olduğunuz lazer tipi fraksiyonel lazer olabilir. Cildin daha iyi, canlı ve parlak hale gelmesi için kırışıklık tedavisinde fraksiyonel lazer oldukça etkilidir.

Yüzeysel ve orta dereceli kırışıklıkların tedavisinde kullanılacaktır.

Orta ve yüzeysel olan kırışıkların giderilmesi sağlanırken, derin olan kırışıkların da hafiflemesi söz konusudur.

 

Uygulanan bölgeler;

Özellikle alın bölgesi,

Kaş arası çizgileri,

Göz çevresi,

Yanaktaki kırışıklıklar,

Dudak üstü çizgileri,

Boyun bölgesi kırışıklıkları,

Dekolte bölgesinde olan kırışıklıklar,

Ellerde olan kırışıklıklar gibi alanlara uygulamanın yapılması sağlanacaktır.

 

Lazer ile Kılcal Damar Tedavisi Süresi

Kaç seans olacağı, seansların ne kadar aralık ile devam etmesi gerektiği gibi sorularınız olabilir. İlk olarak seansların ortalama süresinin 15 ile 30 dakika arasında olduğunu bilmelisiniz. Bunun yanında kılcan damar ve rozase tedavileri için genel olarak 4 ile 6 hafta aralık gereklidir. 1 – 3 seans şarap lekesi hastalığının tedavisi için yeterlidir. Daha büyük lekeler için ise hastanın tatmin derecesine göre seans sayısı ayarlanacaktır.  

 

Ameliyat ile Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damar probleminin yaşanması genetik nedenler ile olabilir. Bunun yanında güneş ışınları, alkol, gebelik sonrası, östrojen fazlalığı gibi nedenlerden ötürü kılcal damar problemi yaşanabilir. Çözüm ameliyat gerektirebilir. Bu durumda alanında uzman olan bir doktor tarafından, kılcan damar tedavisinin ameliyat ile gerçekleşmesi söz konusu olacaktır.

 

Kimler Ameliyat ile Kılcan Damar Tedavisi Olamaz?

İlk olarak uygulanacak olan ameliyat ile kılcal damar tedavisi için kimler ameliyat ile kılcal damar tedavisi olamaz sorusunun yanıtlanması önemli. Hamile kişiler, kalbinde pil olanlar bu şekilde bir ameliyat olamaz. Bunun dışında epilepsi hastalarının ve kanama bozukluğu olan kişilerin de ameliyat olmasının uygun olmadığını söyleyebiliriz.

 

Kılcal Damar Ameliyatında Anestezi

Damara giriş yapıldığı için mutlaka anestezi gerecek. Kullanılacak anestezik yöntem doktorunuz ve sizin tarafınızdan belirlenebilir. Hem lokal hem de genel anestezi ile bu şekilde bir ameliyatın gerçekleşmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Kullanılan ameliyat yöntemine göre de ameliyatın hangi anestezik yöntem ile yapılacak olduğu belirlenecektir.

 

Ameliyatta Kullanılacak Olan Cihazlar

Yapılacak olan ameliyatta hangi cihazların kullanılacak olduğu da önemlidir. Tıkanıklık amacıyla kılcal damar ameliyatı yapılıyorsa tıkanıklığı açmak için tüplerden faydalanılacaktır. Ancak sadece kılcal damarların genişlemesinden ötürü bir ameliyat yapılacaksa, köprü için damar kullanılacaktır.

Anjiyo cihazları;

Kalp ve damarlarda meydana gelen rahatsızlıkların görüntülenmesi için kullanılıyor. Vücudun iç kısmı için görüntünün alınması açısından önemlidir. Hastalığın hem teşhisinde hem de tedavisinde bu cihazların kullanıldığını söyleyebiliriz. X ışınları sayesinde görüntülenme sağlanacaktır. 

Lazer cihazlar;

Kılcal damarların tedavisi için kullanılacak olan lazer cihazlar da var. Lazer ile kılcal damar ameliyatı farklı cihazlar kullanılarak yapılır. Bu cihazlar kılcal damar bölgesine ve türüne göre çeşitlendirildiğinden, doktorunuz tarafından uygun olan cihazın belirlenmesini içerir. Bu cihazlardan ND YAG lazer, KTP ve IPL olarak farklı seçenekleri olduğu belirtilebilir. 

 

Bypass ile Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarların tedavisinde kullanılan Bypass yöntemi de son derece etkilidir. Köprü yapılması yöntemi olarak da bilinir. Damarın açılması işlemidir. Bu köprü sayesinde damarın beslendiği alan kan ulaştırır ve kangren gibi durumların önüne geçilmesi sağlanır. Doktorunuzun bu şeklide bir yöntemi gerekli görmesi durumunda, direkt olarak uygun zaman belirlenerek, tedavinin gerçekleşmesi sağlanacaktır. Bölgelerde gerçekleşen tıkanıkların önüne geçilmemesi durumunda felç, kangren ve kalp krizi gibi durumlar ortaya çıkacağından müdahalenin hızlı şekilde gerçekleşmesi son derece önemlidir.

 

Bypass tedavisinin yapılması durumunda 3 ile 7 gün boyunca hastanede kalmanız doktorunuz tarafından uygun görülebilir. Kişiye yapılan müdahalenin durumuna göre doktorunuz tarafından ne kadar hastanede kalmanız gerektiği belirlenecektir. Kontroller için altı hafta sonrası uygun görülebilir. Kontrollerin sonunda bypass ile kılcal damar tedavisi sonuçları net şekilde belli olacaktır. Yapılan müdahalenin en iyi şekilde gerçekleşmesi sonunda, yaşanabilecek büyük problemlerin önüne geçilecektir. Doktorunuzun teşhisi neticesinde tedavi olmanız mümkün olacaktır.