Kimyasal Peeling

Cildi canlandırmak amacı ile yapılan kimyasal peeling, cildin hasarlı olan kısmından kurtulması anlamı taşıyor.

 

Kimyasal Peeling Nedir?

Cilt tedavilerinde kullanılan kimyasal peeling için nedir sorusunu sorabilirsiniz. Tam olarak cildin hasarlı görünümünden – sağlıksız görünümünden kurtulması için yapılan işlemdir şeklinde tanım verilebilir. 

 

Soyulma ile birlikte, cildin genç ve temiz bir görünüm kazanması sağlanacaktır. İçeriğinde kimyasallar kullanılır. Kimyasal maddelerin cilde faydalı olan yönlerinin ortaya çıkarılması, etkisinin büyük ölçüde görülmesi soyulmanın gerçekleşmesi ile olacaktır.

 

Kimyasal Peelingte Kullanılan Maddeler

Yapılan kimyasal peeling içinde farklı maddelerin kullanıldığını bilmelisiniz. Yapılan karışımlar ile cildin sağlığına kavuşması mümkün oluyor. Maddelerin etkileri üzerinden hareket edilerek, cildinizin parlak ve canlı, kusursuz gözükmesi sağlanıyor.

 

AHA

Glikolik

Meyve asitleri

Laktik gibi maddelerin kullanılarak, cildiniz için uygun bir peeling yapılması mümkündür.

 

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanır?

Merak edilenler arasında ben de kimyasal peeling yaptırabilir miyim? Kimyasal peeling kimlere uygulanır sorusu yer alacak. Aşağıda hangi problemler için kimyasal peeling uygulamalarının yapıldığı ve hangi durumlarda bu şekilde bir tedavi yönteminin uygulanamayacak olduğunu öğreneceksiniz.

• İlk olarak akne tedavisi için peeling yapılır.

• Aknelerin iyileşmesinin ardından ciltte yer alan lekeler, cildinizde kimyasal peeling yapılması ile yok edilebilir.

• Ellerde oluşmuş olan yaşlılık lekeleri için de kimyasal peeling yapılabiliyor.

• Ciltte açık porların giderilmesi

• Yaşlılık ve güneş ışınlarından ötürü oluşmuş olan lekeler

• Yaşlanma etkilerini geciktirmek amacı ile yapılan peeling

• Yukarıda verilen durumlar, peeling ile büyük ölçüde giderilebilir. Bu durumda olan kişileriin tedavisi için geliştirilmiş olan bu yöntem kullanılabilir.

 

Peki kimlere kimyasal peeling yapılamıyor?

Gebe olmanız durumunda ya da uygulama bölgesinde aktif enfeksiyon olması durumunda, uygulama yapılamayacaktı.

 

Peeling Çeşitleri

Derinlik çeşidine göre kimyasal peelingliklerin sınıflandırılması yapılıyor. Peeling derinliği arttıkça etkisinin de artacak olduğunu bilmelisiniz. Bazı durumlarda işlemin derin seviyelerde yapılması risk olabilir. Bu sebeple orta ve derin peeling çeşitlerinin mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılması önerilecektir. Peeling çeşitleri aşağıda verilmiştir.

 

Yüzeysel Peeling Çeşitleri

Kişisel bakım ürünlerinde karşımıza çıkan peeling çeşitleri için yüzeysel peeling diyebiliriz. Doğal ya da kimyasal olabilirler. Çok şeffaf ve ince olan akneli ciltlere uygulanması doğru olmayacaktır. İnce partüküller ile dairesel masajla uygulama doğru ciltler için geçerlidir. İçindeki nemi cilde verdiği gibi yüzeydeki ölü hücrelerin derinlemesine temizlenmesini sağlayacaktır.

Yüzeysel peeling uygulamaları;

• Uygulamanın en iyi sonucu vermesi için;

• Yağlı ciltler ve karma yağlı ciltlerde uygulama yapılması önemlidir.

• Uygulamanın süresinin haftada biir aralıklar ile 4 – 5 ay boyunca gerçekleşmesi şarttır.

• Temizlenmiş cilde göz ve dudak çevresi hariç şekilde sürülecektir.

Doğru bir uygulamanın peelingin sağlıklı sonuçlar vermesi açısından önemli olduğunu bilmelisiniz. Genel olarak kullanılan asit türünün hidroksi asitler olduğunu söyleyebiliriz. doğal gıdaların içinde bulunan asit olduğundan, cildinize herhangi bir zarar vermeyecektir. Ancak uygulama sırasında göz ve dudak çevresinde kuruluk yaratmamak açısından dikkatli olunmalıdır. 

 

AHA;

Yüzeysel peeling kapsamında kullanılan kimyasalın AHA olduğunu bilmelisiniz özelliklerini ve çeşitlerini bilmeniz durumunda, sizin için uygun olup olmadığı sonucuna ulaşacaksınız.

 

Akne tedavisinde önemli bir rolleri vardır. Gözeneklerin ve ölü hücrelerin sağlığına kavuşması açısından önemlidir. Hücrelerin ayrılması, gözeneklerin açılarak pürüzlerin azalması bu şekilde meydana gelecektir.

 

Cildi soyma etkisi bulunmaktadır. Yüzeysel peeling etkileri kapsamında cildin ölü hücrelerinden arınması soyulma işlemi ile mümkündür. Direkt olarak cildin yenilenmesi bu şekilde olacaktır. Bazı durumlarda bu şekilde bir peeling yapılması tehlikelidir.

 

AHA ile peeling yapılmaması gereken durumlar; Egzaması olan kişiler

Yüzünde uçuk olanlar

Uygulamadan önce makyajlı ya da terli olan kişiler

Solaryum ya da güneş ışınlarına maruz kalan kişiler

Yukarıda verilen durumlara maruz kalmanız halinde kesinle AHA içeriğinin olduğu kimyasal peelingleri kullanmamalısınız. Doktor kontrolünde peelingler hakkında bilgi almanız en doğrusu olacaktır.

 

Orta Derinlikteki Peeling Çeşitleri

Peeling çeşitleri arasında orta derinlikteki peeling çeşitleri de olacak. Sizin cildiniz için yapılacak olan peeling uygulaması orta derinlik için de olabilir. Bu durumda direkt olarak derinlik derecesi artıyor olduğundan doktor gözetiminde olmanız önemlidir. Riskleri ortadan kaldırmak açısından en azından doktorunuzdan bilgi almanız gerekecektir.

 

Peelinler;

Jessner peeling

Mavi peeling

T.C.A Trikloroasetikosit peelingleri uygulanacak olan orta derinlik için peelinglerdir. Yukarıda verilen peeling seçenekleri arasından birisinin uygulanması gerektiği halde, doktor gözetimi ile cildinizin hayal ettiğiniz görünüme kavuşması mümkün olacaktır. 

TCA;Sadece doktMavi Peeling;

orların uygualadığı bir peelingdir. En yayın peeling çeşidi olarak bilinir. Derinin üst kısmı – üst tabakası tamamen soyulacaktır. Üst derinin soyulması – pul pul dökülmesi 5 ile 7 gün içinde gerçekleşecektir. Cilt tahriş olduğundan bir iki hafta içinde toparlanma görülecektir. Peelingin etkisi 6 ay boyunca kalacaktır.

Mavi peeling de orta dereceli peeling çeşitleri arasında yer aldığından, uygulamanın doktor kontrolünde olması avantajlı olacaktır. Doktor Zein Oboji tarafından geliştirilmiştir. Kullanımı halinde cildin canlı bir görünüm kazanması, ölü derinin kaybolması, cildin parlaması gibi etkileri olacaktır. 

Jessner Peeling; 

Doktor Max Jessner tarafından kimyasal peeling ile düşük güçte olan birkaç ajanın karıştırılması ile geliştirilmiştir. Yeni bir bileşim haline gelmiş olan ajan sayesinde akne ve kırışıklık tedavisinde dermatologların önerdiği bire ürün olmuştur. 

Derin Peeling Çeşitleri

Peeling çeşitleri içinde derin peeling çeşitleri de yer alıyor. Cilt için risk oranı en yüksek olan kimyasal peelingler arasında. Uygulamanın kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekiyor. Etkinin en iyi şekilde gösterilecek olması, herhangi bir sorun yaşanmaması açısından kontrol altında olmasını gerektiriyor. En ağır peeling çeşidi dendiğinde direkt olarak derin peeling çeşitleri gösterilecektir. 

Peeling sonrası; Doktor tarafından yapılan uygulama sonrasında kişinin yüzü sarılacaktır. Cildin altı ay kadar güneşten korunması gerekecektir. Yüzde bir süre enfeksiyon kapma riski olduğundan sargı kullanılması istenecektir ve sürenin belirlenmesi doktorunuz tarafından olacaktır. Sizin için uygun olan yöntem ve kimyasallar ile uygulama yapılacak olduğundan, cildinizin sağlıklı görüntüsüne kavuşması mümkündür.

Tamamen iyileşme süresi biraz zaman alabilir. Bu süreçte güneş lekelerine sebep olmamak açısından mutlaka güneşten korunmanız istenir. Kullanılan herhangi bir kozmetik ürün ya da buna benzer bir temizleme ürünü olmayacaktır. Uygulamanın ardından tamamen iyileşme sağlanana kadar doktorunuzun önermediği herhangi bir ürünü kullanmanız doğru değildir.

Derin peelingler ne zaman yapılır;

İyileşme süreci uzun olduğundan ve bu süreçte güneşten korunmak gerektiğinden kimyasal peeling ne zaman yapılır sorusu derin peelingler için kış aylarında şeklinde cevaplanacaktır. Bir süre güneşten korunmanız açısından kış mevsimine başlarken bu şekilde bir peeliing yapılması en doğrusudur. Direkt olarak yaz başlarında cildinizde iyileşme olacından korunmanızın daha rahat şekilde yapılması sağlanacaktır.

Derin peelinglerde ne zaman tam iyileşme olur;

Kişinin cilt durumuna göre ve uygulanan derinliğe göre iyileşme süreci değişebilir. Ancak kişinin tamamen iyileşmesi 5 6 ay arasında değişecektir. Bunu bilerek yapılacak olan uygulamanın size herhangi bir olumsuz vermemesini sağlayarak, hareket edebilirsiniz.

Sizin için uygun olan peelingler için doktor kontrolünde kimyasal peeling adı altında yaptırabilirsiniz.