Kırışıklık Tedavisi

Çevresel etkenler ve güneş ışınları ciltte kırışıklık oluşumuna neden oluyor. Kırışıklık tedavisi ile ise cildinizin eskisi gibi genç görünümüne kavuşması mümkün.

Kırışıklık Tedavisi Hakkında
İlk olarak geliştirilmiş olan çok sayıda kırışıklık tedavisi olduğunu bilmelisiniz. Cildin gerek yaşlılık gerekse farklı etkenlerle kırışması, farklı yöntemlerin geliştirilmesi ile bu etkiyi ortadan kaldırmaktadır. 
Ciltte kırışıklık neden oluşur;
- Güneş ışınları
- Yüz kası kasılmaları
- Zararlı maddelerin kullanılması
Gibi nedenlerden ötürü kırışıklık oluşuyor.
Tedavi ise farklı yöntemler ile gerçekleşiyor. Yukarıda verilen nedenlerden ötürü meydana gelmiş olan kırışıklıkların giderilmesi için doktorunuzun koyduğu teşhis üzerinden tedavi olabilirsiniz. Belirlenen yöntem ile kırışıklıklarınızdan kalıcı şekilde kurtulmak mümkün olabilir.

Lazerle Kırışıklık Tedavisi
Cilt kırışıklarının giderilmesi için lazerle kırışıklık tedavisi seçiminiz olabilir. Her geçen gün yaygın bir şekilde kullanılan yöntem olan lazer, farklı sistemler üzerinden tedavide kullanılabiliyor. Sizin için uygun olan sistemin belirlenmesi, doktorunuzun yaptığı muayene sonrasında tespit edilecektir. En doğru yöntemin belirlenmesi ve diğer kriterlerin incelenmesi, kusursuz şekilde hayal ettiğiniz cilde ulaşmanızı sağlayacaktır 
Kullanılan lazer sistemleri;
- Erbium yağ fraksiyonel lazer
- ECO2 karbondioksit fraksiyonel lazer
- İnfini Altın İğne Radyofrekans
- Ulthera Kırışıklık tedavisi
- Ulthera ameliyatsız yüz germe
- Thermi Tight Thermi RF
- Spectra Lazer Tonning yöntemler ile tedavinin yapılması sağlanıyor.

Lazer Hangi Durumlarda Kullanılıyor?
Kırışıklık tedaviniz için seçmiş olduğunuz yöntem, hangi durumlarda kullanılır? Cilt kırışıklığının giderilmesi için sunulmuş olan yöntemler, kırışıklığın boyutuna ve diğer hususlara göre belirlenecektir.
Dudak, alın ve göz çevresinde oluşmuş olan ince çizgiler için lazer yöntemi uygulanabiliyor.
Yüzde sarkma ya da esneklik kaybının olması halinde lazer ile tedavi olabilir.
Suçiçeği ya da akne ile oluşmuş olan kalıcı izlerin tedavisinde kullanılacaktır.
Yaşlılık lekeleri için lazer uygulanabilir.
Yaşlanmış ve güneş hasarına uğramış olan ciltlerde tedavi gerçekleşmektedir.
Bazı doğum lekelerinde ve genişlemiş gözenek problemlerinde lazer tedavisi yapılır.

Lazer Kaç Seans Uygulanır?
Lazer ile kırışıklık tedavisi yapılması için ne kadar süre gerekiyor? Kırışıklık tedavilerinden sonuç almak için kaç seans uygulama gerekir gibi soruları sorabilirsiniz. Bakıldığında etkili sonuçların görülmesi için 3 ile 6 seans arasında lazer tedavisi şarttır. Tedaviden 1.5 ay sonra ise sonuç gözlenir. En etkili sonucun 6 ay sonunda gözlemlenebilecek olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamada güneş koruyucuların kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kırışıklık Tedavisinde Etkili Olan Lazerler
Tedavinin lazer ile gerçekleşmesi, kalıcı şekilde kırışıklıklardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Peki, hangi lazerle kırışıklık tedavisinde kullanılır?
- Led,
- Pulsed Dye Lazer (PDL),
- Fraksiyonel Lazerler,
- ND: YAG Lazer,
- İnstense Pulsed Light (IPL)
Yukarıda verilen lazerlerin kırışıklık tedavisinde kolay şekilde kullanılabilecek olduğunu söyleyebiliriz. Doktorunuzun doğru müdahalesi ile gençleşmek için cildinize bu tip lazerler lie seans uygulatabilirsiniz.

Fraksiyonel Lazer ile Tedavi
Lazer tedavilerinde kullanılabilecek farklı lazer sistemleri yer alıyor. Cilt tedaviniz için kullanacak olduğunuz lazer tipi fraksiyonel lazer olabilir. Cildin daha iyi, canlı ve parlak hale gelmesi için kırışıklık tedavisinde fraksiyonel lazer oldukça etkilidir.
Yüzeysel ve orta dereceli kırışıklıkların tedavisinde kullanılacaktır.
Orta ve yüzeysel olan kırışıkların giderilmesi sağlanırken, derin olan kırışıkların da hafiflemesi söz konusudur. 
Uygulanan Bölgeler 
- Özellikle alın bölgesi,
- Kaş arası çizgileri,
- Göz çevresi,
- Yanaktaki kırışıklıklar,
- Dudak üstü çizgileri,
- Boyun bölgesi kırışıklıkları,
- Dekolte bölgesinde olan kırışıklıklar,
Ellerde olan kırışıklıklar gibi alanlara uygulamanın yapılması sağlanacaktır.
Lazer ile Cilt Yenilemenin Avantajları
Hastaların cilt yenileme, kırışıklardan kurtulama için lazer tedavi yöntemini tercih etmiş olması avantajlıdır. En büyük avantaj, bu süreçte kişinin sosyal yaşantısından soyutlanmıyor olmasıdır. Yapılan tedavi boyunca kişinin dışarıya çıkmasında, aynaya bakmasında herhangi bir sakınca yoktur. Cildinizde sadece hafif soyulma ve kızarıklık gibi gözle görülür etkiler olabiliri. Bunun dışında lazer tedavisi sonrası cilt iyileşmesi kolay şekilde olacaktır. 

Ameliyatsız Kırışıklık Tedavisi (Yüz Germe)
Cildinizin gençleşmesi, kırışıkların giderilmesi için kullanılan yöntemler arasında yüz germe yer alıyor. Ameliyatsız şekilde yüzünüzün gerilerek, genç görünüme kavuşması sağlanıyor. Bunun için uygulanan yöntem, Ultherapy yöntemidir. Doktorunuzun bu yöntemi sizin için uygun görmesi durumunda, siz de cildinizin gençleşmesi için ameliyatsız yüz germe tedavisinden faydalanabilirsiniz.
Ulthera Yöntemi
Tek seansta ulthera yöntemi ile kırışıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde ameliyatsız kırışıklıklardan kurtulmak mümkün olacaktır. Uygulanan seans sonrası, kırışıklarınızın büyük ölçüde giderilmiş olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
Uygulanan bölgeler;
- Boyun bölgesi
- Gıdı bölgesi
- Sarkık olan yanaklar
- Göz çevresi
Yukarıda verilen bölgeler için bu yöntemin kullanılması mümkündür. 6 ayın sonunda tam anlamıyla iyi bir sonuç aldığınız görülecektir. Sadece kızarıklık ve bir miktar dökülme ile cildinizin hayalini kurduğunuz hale gelmesi mümkün olacaktır.

Thermi Tight Yöntemi
Ameliyatsız yüz germe seçenekleri içinde Thermi Tight yöntemi de yer alıyor. Radyofrekans ve thermi lift ile enjeksiyon yapılıyor. Ameliyat olmak istemeyen; ancak uygulanacak olan yöntemler içinde etkisini en uzun şekilde göstermesini isteyen hastalar bu yöntemi tercih edecektir. Doktorunuz tarafından da yöntemin uygulanmasının doğru bulunması halinde, kırışıkların giderilmesinde thermi tight yöntemi kullanılabilir.
Uygulanan bölgeler;
- Yüz
- Boyun
- Tüm Vücut için 
Uygulama sırasında cilt dokusuna bir ısı aktarılır. Bu ısının ciltteki gevşekliği tedavi etmesi sağlanıyor. İç dokuda termal kameralar ile dışarıdan ölçüm yapılır. Isının yarattığı kontraksiyon etkisi ile gevşekliğin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Sadece tek seanslık bir uygulamadır ve büyük ölçüde sonuç alınması mümkündür.

Botoks
Optimum etki için en etkili tedavi yöntemlerinin arasında botoks yer alıyor. Dört – altı ay süren tedavi, FDA onayına sahip olduğundan, gönül rahatlığı ile tedavi yöntemleri arasından kırışıklık tedavisi için botoks seçilebilir. En etkili uygulamalardan biridir ve 7 – 10 gün içinde etkinin tamamen görülmesi söz konusudur.
Uygulanan bölgeler;
- Göz çevresi
- Kaş arası
- Alın bölgesinde yer alan ince çizgiler için tedavi gerçekleşebilir.

Yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. Sosyal hayatınızı etkilemez ve direkt olarak normal yaşantınıza dönmeniz sağlanmaktadır. Enjeksiyon ile cilt kırışıklıklarınızın giderilmesi sağlanır ve bir süre sonra maksimum oranda etkinin görüldüğü belli olacaktır.

Ameliyat ile Kırışıklık Giderme
Kırışıklık giderme için genel anestezi altında ameliyat olabilirsiniz. Kırışıkların giderilmesi için kesin çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun uygulanması için doktorunuzun bu yöntemi gerekli görmesi şart. Kırışıkların giderilmesi için sunulan ameliyat, gerekli koşulların sağlanması halinde uygun görülecektir.

Germe işlemi, cildin kırışıklığa neden olan kısmının belli bir bölgede toplanmasını gerektiriyor. İz kalmayacak şekilde toplama işlemi yapılıyor ve yüzünüzün gerilmesi direkt sağlanıyor. İyileşme süreci doktorunuz tarafından net şekilde bildirilecektir. Ancak bir süre yüzünüzde enfeksiyon riskini önlemek açısından sargılar bulunuyor. Belirlenmiş olan sürenin sonunda çıkarılması sağlanacaktır. Ağrıların giderilmesi için ağrı kesicileri ile önlem alınacak olduğundan, ameliyattaki iyileşme sürecinin en iyi şekilde atlatılması söz konusudur. 

Yapılan müdahaleler ve kontroller ile ameliyat ile kırışıklık giderme mümkün olan en iyi şekilde sonuçlanacaktır. Sizin için uygun olan yöntem üzerinden kırışıklık giderilmesini sağlayarak, doktorunuzun bildirmiş olduğu kriterlere uygun hareket etmelisiniz. İyileşme süreci tamamlandığında, kırışıklarınızın giderildiğini göreceksiniz.