Lazer Epilasyon

Teknolojinin sağladığı büyük kolaylıklar arasında lazer epilasyon yer alıyor. Aşağıda verilen detaylar üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Nedir?
Öncelikle lazer epilasyon hakkında temel bilgiler verilecektir. Nedir ve nasıl uygulanır gibi sorular yanıtlanması ile lazer epilasyonuna dair fikir sahibi olacaksınız. Lazer epilasyon teknolojisi ile istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın mümkün olacağını bilmelisiniz. İstenmeyen tüylerden kurtulmak adına kullanılan tekniktir şeklinde tanımda yapılabiliyor. Epilasyon yöntemleri arasında kalıcı olarak istenmeyen tüylerden kurtulmanın tek çözümüdür. Kalıcı ve sağlıklı olarak tüylerin yok edilmesi işlemi lazer ile yapılır. Lazer ışığı normal ışıktan farklı olduğundan, ışığın tek dalga boyunca düz ve demet halinde yanması farkı vardır diyebiliriz.
Atışlar;
Işığın milisaniyelik atışlar ile cilde uygulanması sağlanmaktadır. Cilt tarafından emilen ışıklar direkt olarak kıl köklerinin aktivasyonunu bir süre sonra yitirmesini sağlayacaktır. Kıla rengini veren melonin pigmenti tarafından emilme gerçekleşecektir. Çevre dokuya zarar vermeden, seçici olarak kıl köküne yoğunlaşarak direkt olarak istemediğiniz kıl ve tüylerin yok edilmesi konusunda bir araçtır. Kıl kökünde oluşan ısı ile kökün tahrip edilmesi sağlanacaktır.

Lazer Kimlere Uygulanabilir?
İstenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmak açısından yapılan uygulama, kimler için avantajlıdır? Lazer kimlere uygulanamaz ya da kimlere uygulanabilir sorularınızın yanıtı veriliyor. Lazer epilasyonu için ilk olarak 12 yaşından küçük olan kişiler için uygun olmadığını söyleyebiliriz. Kıl ve cilt yapısı uygun olan 12 yaş ve üzeri her birey için ise uygulama şansı olacaktır.
FDA Onayı;
Cihazların onaylı olması, cihazlarda herhangi bir sorun olmaması durumunda sağlıklı şeklide yapılan müdahaleler ile lazer uygulamalarının gerçekleşmesi söz konusudur. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşamadan, direkt olarak uygulama gerçekleşecek ve kişilerin epilasyon işlemi kalıcı olarak tamamlanacaktır.

Uygulamanın yapılmaması, yapılsa da sonuç vermemesi gibi durumlar olabilir. Öncelikle yapılsa da sonuç alamayacak olan kişiler tüyleri tamamen beyaz olan kişilerdir. Lazer ışınları kıl köklerini algılayamıyor olduğundan, kişinin kıl köklerinin etkisiz hale getirilmesi söz konusu değildir. Sedef hastalığı olan ya da hamile olan kişilere de uygulamanın yapılması doğru olmayacaktır. Bunun yanında sistemik izotretinoin kullanan kişiler, kalp pili olanlar, ayva tüyü olanlar, epilepsi hastaları gibi kişiler için uygulama yapılamayacaktır.

Lazer Seansları
Yapılan işlemin kısa süre içinde etkisinin görüldüğünü bilmelisiniz. Lazer epilasyonda sonuç alma seansı kişiden kişiye değişiklik gösterse de büyük ölçüde etkinin kısa süre içinde gerçekleşecek olduğu aşikar. 
Vücut bölgelerine Kişinin kıl ve kıl köklerine göre değişim söz konusu olabilir. Vücut bölgelerinde genel olarak 2 ayda biir 4 ile 6 senas arasında, yüz bölgelerinde ise ayda bir 6 ile 12 senas toplamı olmak üzere değişecektir. Bu şekilde bir uygulama ile kısa süre içinde kıl köklerinizin aktivasyonunu yitirmesi istenmeyen tüylerinizin ortadan kaldırılması söz konusu olacaktır.

Epilasyonun herhangi bir zararının olmaması için mutlaka uygulamasının doğru şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Herhangi bir şekilde deriye zarar vermeyecek kadar atış yapılması, ışığın seviyesinin belirlenmesi, ısının ayarlanması gibi hususlar konusunda deneyimli olan kişilerin uygulamayı yapması önemlidir. Güvenli ve etkili cihazların kullanılması ve kişinin cildinin rengi, kıl rengi, kıl kalınlığı ve yoğunluğu üzerinden analiz yapılarak o şekilde lazer epilasyon yapılması uygun olacaktır.

Lazer Epilasyon Nasıl Bir Tedavi?
Lazer cihazları üretim amacına göre farklı dalga boyutları olan cihazlardır. Farklı dalga boylarında ışın verme özellliği olan lazerler ile tıp alanında pek çok tedavinin gerçekleşmesi söz konusudur. Tedavi seçenekleri içinde istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmak da yer almaktadır. Bunun için kullanılan farklı cihazlar vardır. Kıl kökünün durumuna göre bu cihazların kıl oluşumunu engelleme özelliği vardır. Ancak lazer ışınları kıl köklerinin yeni oluşum halinde olması durumunda etkisini gösteremeyebilir. Kıl kökünün gelişiminin 3 farklı dönemi vardır ve bu dönemlere göre etkisinin çok az ya da hiç olması söz konusudur.

Kalıcı tedavi;
Nasıl bir tedavi olduğu yönünde sorulan soru kalıcı bir tedavi şeklinde cevaplanacaktır. Çünkü tedavinin yapılması durumunda, kılların yeniden aktif hale gelmesi herhangi bir hormon bozukluğu sonucu ortaya çıkabilir. Bunun dışında kişinin yeniden tüm kıllarının çıkması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Lazer Çeşitleri
Yapılacak olan seanslarda kullanılan lazer farklı olabiliyor. Tedavilerde farklı lazer sistemlerinin kullanılması söz konusudur. Çeşitlerin oluşmasında gözetilen dalga boyları, kullanılan sistem, makine markası gibi hususlar var. Aşağıda lazer çeşitleri verilmiştir.
Alexandrite
Diod
Nd-Yag gibi sistemlerin kullanıldığı lazerler olacaktır.

Yapılan incelemelerin ardından kişinin kıl kökü durumu, kıl yoğunluğu durumu, cilt tipi gibi özelliklere göre hangi lazer tipinin kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılacaktır. Sizin için uygun olan lazer tipi belirlenerek, direkt oalrak o lazer ile işlemlerinizin yapılması sağlanacaktır.

Lazer Epilasyon Ağrılı Bir İşlem midir?
Yapılan işlemin tamamen ağrısız olduğunu söylemek imkansız. Ancak kullanılan makinenin ne şekilde bir ağrı vereceği konusunda etkili olacağını söyleyebiliriz. Gelinene son teknoloji neredeyse ağrısız lazer epilasyon yapılmasını mümkün kılıyor. Büyük ölçüde giderilen ağrılar ile lazer epilasyonun gerçekleşmesi mümkün oluyor. Teknolojinin son noktası ile değişmiş olan lazer makineleri, ağrılarınızın azalarak sizin olabildiğinde rahat şekilde istenmeyen tüylerinizden kurtulmanızı sağlayacaktır.
Kremler;
Uygulanan bölge için hissedecek olduğunuz ağrı değişebilir. Ayrıca kişinin ağrı eşiği de bu durumda göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple mutlaka kişinin de kendi isteği olması koşulu ile uyuşturucu kremler kullanılabilir. Ağrıyı tamamen sıfıra indirmek açısından bu şekilde bir yöntem izleyebilirsiniz. Uygulamayı yapacak olan kişiye de uyuşturucu kremler kullanmanız konusunda sorularınızı sorabilirsiniz.

Ağrısız lazer epilasyon yapılması için geliştirilen yöntemleri uygulayan klinikleri ya da özel merkezleri tercih edebilirsiniz. Uygulama yapacak olan kişinin mutlaka bu konuda deneyimli olması, atışların derecesini iyi şeklide ayarlayabiliyor olması önemlidir. Bunu gözeterek nerede epilasyon işleminizin gerçekleşecek olduğunu belirleyebilirsiniz.

Buz Başlıklı Lazer
Soprano ICE lazer olarak isimlendirilmiş olan buz lazer, ağrıların büyük ölçüde azaltıldığı lazer türüdür. Kişinin kıl köklerindeki yanma hissinin en aza indirildiği, teknolojinin son ürünüdür diyebiliriz. En acısız ve en hızlı teknoloji olarak ortaya çıkması, lazer kapsamındaki talepleri de arttırmıştır. Çünkü her bölge için en az acıda istenmeyen tüylerden kurtulma şansı verilecektir. Yaygınlaşması ile istenmeyen tüylerin yok edilmesi açısından son derece iyi bir adım olacaktır.

Buz Lazer Hangi Cihaz ile Uygulanıyor?
Başlığın buz lazer olarak isimlendirildiği cihazlar için hangi cihaz ile uygulanıyor sorusunu sorabilirsiniz. Buz lazer tescilli bir marka olduğundan STS lazer LET firmasına aittir. Bu teknolohi direkt olarak Soprano IC diod lazerlerde kullanılıyor. Eğer uygulamanın acısız olması gibi bir talebiniz varsa anında soğuma imkanı tanıyan buz başlıklı lazer teknolojisini tercih edebilirsiniz.

Cihaz ile uygulamanın normal lazerden tek farkı acısız olmasıdır. Aynı şekilde ışınlar üzerinden kıl köklerinin aktivasyonu sıfıra indirilerek, direkt olarak kılların çıkmasının önüne geçilmektedir. Konfor ve rahatlık açısından tamamen kişiye istediğini veren bu cihazlar sayesinde, direkt olarak buz lazer seansları ile avantaj sağlayabilirsiniz.