Leke Tedavisi

Farklı nedenler ötürü cilde yerleşmiş olan lekeler nasıl tedavi edilir? Leke tedavisi hakkında merak ettikleriniz aşağıda verilmiştir.

Leke Tedavisi HakkındaMelasma, cilt lekeleri olan ifade edilen lekeler çeşitli leke tedavisi yöntemleri ile ortadan kaldırılıyor. Lekelerin oluşum sebebine göre yapılan çalışmaların lekelerin giderilmesine çözüm olacağını söyleyebiliriz.

Leke Oluşumunun nedenleri;
Doktorunuz ilk olarak tedavi yöntemine geçmeden önce, leke oluşumu sebebini ortadan kaldıracaktır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde farklı nedenlerden ötürü cilt lekelerinin oluşması söz konusu olabilir.
Hormonal nedenler leke oluşumuna sebeptir.
Genetik yatkınlık da lekelere neden olabilir.
Kozmetik ürünler, doğum kontrol ilaçları leke oluşumu ile sonuçlanabilir.
Hamilelik sonrası,
Güneş ışığına maruz kalınması da leke oluşumuna neden olacaktır.
Akne oluşumu, yanlış akne tedavisi, akneye yapılan müdahaleler de tedaviye neden olabilir.

Ciltteki Lekelerin Çeşitleri
Tedavinin doğru şekilde yapılması için lekelerin en iyi şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Bakıldığında cilt lekelerinin görülmesinin kadınlarda daha yüksek bir orana sahip olduğu sonucu çıkar. Erkeklerde görülme olasılığı 20’de 1 olarak belirtilmiştir. Klinik bulgular koyu tenli olan insanlarda lekenmenin daha çok olduğu, 30 – 40 yaşları arasında lekelenmenin arttığını göstermektedir.
Bölgeler;
Alın
Yanak
Dudak üstü
Nadiren omuz ve kolların üst kısımlarında lekeler görülebilir.
Lekelerin çeşitleri;
Epidermal lekeler, dermal lekeler ve mixed lekeler olarak gösterilir.
Epidermal Lekeler
İyi sınırlı olan lekelerdir. Koyu kahverengi olabilir. Yüzeysel tedaviler ile ortadan kaldırılabilir. Dermal Lekeler
Sınırları düzensizdir. Dermal leke tedavisi daha derin tedavi gerektirmektedir. Açık kahve rengi renkte olabilirler.
Mixed Leker
Açık veya koyu lekelerin kombinasyonunu içerir. Tedaviye kısmen cevap vermesi söz konusudur.

Lekelerin Tedavi Yöntemleri
Verilmiş olan leke çeşitlerinin hangi yöntemler ile ortadan kaldırılacağı önemlidir. Tedavi süreçleri genel olarak yavaş işleyecektir. İlk etapta hafif tedavilerin uygulanması, tedavinin sürecine göre arttırmaların olması söz konusu olabilir.
Doktorunuzun yapmış olduğu müdahale ile birlikte, leke tedavi yöntemleri arasından, cildiniz için en uygun olan seçilecektir. Bu sayede cildinizin lekelerden kalıcı şekilde arınması sağlanacaktır. Hem cildinizdeki leke türüne hem de cilt tipinize göre uygun olan tedavinin seçilmesi mümkündür.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi
Cilt lekelerinin ortadan kaldırılması için uygulanan yöntemler arasında mezoterapi yer alıyor. Deri üzerinde farklı tipte lekeler oluşabiliyor. Genel olan güneşe bağlı olan lekelerin olduğunu söyleyebiliriz. bunun dışında yaşlılık, hamilelik gibi nedenler ile ortaya çıkan lekeler için de mezoterapi uygulanabilir.
Mezoterapi nedir;
İlk olarak mezoterapi yönteminin, ciltte koyu renkte görünen lekelerin renginin açılması, özel bitkisel ilaçlar ile lekelerin giderilmesinde kullanılan yöntemdir şekliden tanımı yapılacak. Kullanılan yöntemin doktorunuz tarafından uygulanması ile lekelerinizin kalıcı olarak giderilmesinin mümkün olduğunu bilmelisiniz.
Mezoterapi içeriği;

Peki, kullanılan leke giderici uygulamanın içeriğinde neler var?
Arbutin
Retinoik asit
Resrevatrol
Multivitaminler
Glutatyon gibi antioksidanlar kullanılarak yapılır.
Mezoterapi uygulama;
Seans sayısı 4 ile 6 arasında değişmektedir.
4.seans sonrasında etkinin net şekilde görülmeye başladığı anlaşılacaktır.
İstenen etkinin alınması ise 6.seans ile belirginleşecektir.
Uygulama 7 ile 10 günde bir tekrarlanacak.
Uygulamanın doğru şekilde yapılması, öncesi ve sonrası süreçlerin en iyi şekilde ilerlemesi durumunda en iyi sonucun alınması bekleniyor. Doktorunu tarafından yapılan kontroller ile durum hakkında net bilgi alabilirsiniz.

Mezoterapi etkisi ne kadar sürer;
Tedavinin ardından lekelerin giderilmesi söz konusudur. Ancak, yapılan müdahalenin etkisi ne kadar sürer? Kişinin cildinde leke oluşumu ne kadar engellenebilir? Bu sorular son derece önemlidir. Bakıldığında, etkinin 6 kürün ardından koruyu kremler ile desteklenmesi durumunda, oldukça uzun bir süre cildinizin sağlıklı şekilde olması mümkün olacaktır. Ciltte mezoterapi tedavisi lekelerin giderilmesi ve cildinizin sağlığına kavuşması açısından son derece önemlidir.

Lazer ile Leke Tedavisi
Leke tedavinin lazer ile de yapıldığını bilmelisiniz. Son dönemde lazer ışınlarının çok sayıda tedavi yönteminde kullanılması, tıp alanında iyileşmenin sağlanması açısından büyük avantajdır. Cilt lekelerinin giderilmesi için de kullanılan farklı lazer sistemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin kullanılması ve kısa süre içinde lekelerin giderilmesi, hayal ettiğiniz cilde kavuşmanızı sağlıyor.
Lazer Tedavisi Hangi Lekeler İçin Uygundur?
Çok sayıda leke çeşidi olduğundan, lazer tedavisinin hangi lekeler için uygun olacağı sorusunu sorabilirsiniz. Cildinizdeki lekelerin güneş lekesi olması; örneğin çiller için lazer tedavisinin uygulanması mümkündür.

Et benleri,
Doğum lekeleri,
Yaşlılık sonucu ortaya çıkmış olan lekeler,

Doğum lekeleri için lazer tedavisinin kullanılması mümkündür.
azı durumlarda lazer yönteminin diğer yöntemler ile bir arada kullanılması da gerekebilir.
Doktorunuzun yapmış olduğu muayene sonrasında, hangi yöntemin sizin cildiniz için uygun olacağı belirlenecektir. Uygulama yapılacak ve lekelerin giderilmesi sağlanacaktır.

Lazer ile Leke Tedavisi Kaç Seans Sürer?
Merak edilenler arasında elbette yapılacak olan leke tedavisinde kaç seans süreceği sorusu yer alıyor. Lazer ile tedavi, kişinin durumuna göre uzun ya da kısa sürebilir. Örneğin kişinin cilt yapısı, lekenin cinsi ve derinliği; kaç seans sonrasında cildin tamamen iyileşme göstereceği konusunda belirleyici olacaktır.

Lazer ile leke tedavisi kaç seans sürer sorusunun yanıtı, iyileşmeye etki eden faktörler üzerinden yanıtlanabilir. Her kişinin iyileşme süresi aynı olmayacaktır. Genel olarak yüzeysel olan lekeler için tek seansın dahi yeterli olması söz konusu olabilir. Bunun dışında derin olan ya da çil lekeleri gibi lekeler için 4 ya da 5 seans uygulama gerekebiliyor.

Doğum lekelerinin giderilmesi için 10 ile 15 seans arasında uygulama yapılacaktır.
Melazma ile oluşan güneş lekeleri için de aynı şekilde 8 – 10 seans gerekecek.
Uygulamalar için belirlenmiş olan seans sayıları aşağıda yukarı bu şekilde olacaktır. Elbette bu hususta en doğru belirleme doktorunuz tarafından yapılacaktır. Seans aralığı ise 3 ile 8 hafta arasında belirlenecektir. Aralıkların aynı şekilde doktorunuzun uygun gördüğü şekilde yapılması önemlidir.

Lazer ile Leker Tedavisinde Kullanılan Lazerler
Q – Switched Nd YAG Lazer
KTP Lazer
Fraksiyonel Lazer
IPL
Yukarıda verilen lazer sistemleri, leke giderici oalrak kullanılabilir. Farklı lekeler için farklı lazer sitemlerinin kullanılması doğru olacaktır. Kimyasal Peeling ile Leke Giderme
Leke giderici olarak kullanılabilecek yöntemler içinde kimyasal peeling de yer alıyor. Kimyasal peelingler sayesinde, cildinizin herhangi bir bölgesinde oluşmuş olan lekelerin giderilmesi sağlanabilir. Ancak uygulanacak olan bölge için kullanılan kimyasal ürünün uygun olması, doktorunuz tarafından herhangi bir sakınca görülmemesi son derece önemlidir. 

Kimyasal Peeling (Soyma)
Tam olarak cildinize yapılan müdahalenin lekelerin giderilmesi için cildin kendisini yenilemesi amacı taşıyor. Baktığınızda direkt olarak cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılan malzemeler ile cildin soyulması sağlanıyor.

Özel geliştirilmiş kimyasallar ile ekajanlar kullanılır. Tedavide kimyasal ajan glikolik asittir. Bu asit meyve asitleri oalrak bilinir. Cildinde hafif leke sorunu olan kişiler, bu kimyasal uygulama ile cildin dökülmesini, soyularak lekelerden kurtulmasını sağlayabilir.

Eğer doktorunuzun sizin için uygun gördüğü tedavi yöntemi kimyasal peeling ile leke tedavisi ise uygulamanın yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bölgenin ve leke türünün uygun olması halinde, etkilerinin kısa süre içinde görülmesi sağlanacaktır. Bilgi alabilirsiniz.