Saç ve Yüz Mezoterapisi

Saç ve yüz için geliştirilmiş olan saç ve yüz mezoterapisi hakkında aşağıda detaylı bilgi verilmiştir. Uygulama alanlarında hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

Saç ve Yüz Mezoterapisi Hakkında

Geliştirildiği ilk aşamalarda iğneli olarak uygulanan saç ve yüz mezoterapisi, iğnesiz olarak da bir alternatif oluşturdu. Bu sayede mezoterapi uygulamalarından yararlanmak isteyen kişilerin iğneli ve iğnesiz mezoterapi seçeneklerinden birini tercih etme imkanı oluştur. Aşağıda mezoterapiye dair verilen detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

 

Mezoterapi Nedir?

İlk olarak mezoterapi nedir sorusunun yanıtlanması önemli. Sonrasında saç ve yüz mezoterapisi için detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

 

Mezoterapi;

sorunlu olan bölgenin derinin orta katına kadar bazı ilaçların enjekte edilmesi ile sorunun ortadan kaldırılmasıdır. İlaçların derinin orta kısmına enjekte edilmesi işlemi iğne ile olması halinde iğneli mezoterapi, iğne kullanılmaması durumunda ise iğnesiz mezoterapi olarak isimlendirilmiştir.

 

Saç Mezoterapisi Nedir?

Son dönemde sıkça uygulanan saç mezoterapisi nedir? Yanıt olarak yapılan işlemden söz edilecektir. Saçın ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, keratolitik bazı ajanlar, aminoasitler ve yüzey genişleticilerin saçlı deriye direkt olarak enjekte edilmesi olarak tanımlanabilir.

 

Elbette deriyi beslemesi için dışarıdan sürülen ürünlere göre çok daha etkili bir yöntemdir. Dışarıdan sürülen ürünler ile mezoterapinin etkisi kıyaslanamayacak kadar üstündür diyebiliriz. Yapılan uygulamaların sonunda bölgede irritasyon oluşacaktır. Bu durum bölgede kan birikmesine yol açacak. Sonrasında ise birikmiş kanın dışarıya atılması sağlanacak. Kanın içinde nüfuz eden ilaçların da tüm saç derisini dolaşması sağlanacak. Saç tellerinin köklerinden beslenmesi bu şekilde gerçekleşecek.

 

Sonuç olarak mezoterapi ile saç köklerinin ihtiyacı olanlarının verilmesinin beraberinde aynı zamanda o bölgenin kan damarlarını ve damarların kan tutma becerilerini arttırarak ortaya büyük bir etki çıkaracaktır.

 

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi yaptırmaya karar veren kişiler, saç mezoterapisi nasıl yapılır sorusunu soracaktır. İdeal bir saç mezoterapisinin yapım aşaması 6 tanedir. Belli kurallar ölçüsünde, sonucu etkilememesi açısından mutlaka bu aşamaların dikkatle gerçekleştirilmesi şarttır. 

 

Termoterapi

İşlem, ozonlaşmış olan sıcak su buharı ile yapılacaktır. Kişinin saç derisine 15 dakika kadar su buharı tutulur. Ozonlaşmış olan sıcak su buharı saç derisini yumuşatacak olduğundan, ilaçların kolay nüfuz edilmesi sağlanacaktır. En önemlisi ise uygulama yapılacak olan bütün yüzeyde ağrı duyulması ihtimali minimum seviyeye inecektir. 

 

NPG

Aşama saç mezoterapisi tabancası kullanılarak yapılacaktır. Cihaz yardımı ile mezoterapik uygulama gerçekleşecektir. Enjektörün ucuna 4 mm uzunluğunda özel bir mezoterapi iğnesi takılarak uygulama başlayacaktır. Bu şekilde saçlı deriye ilaç vermeden 300 tane kadar iğne yapılacaktır. Bu iğneler daha önce yapılan termoterapi ve sürülen bazı ilaçlar sayesinde yok denecek kadar az acıya sebep olabilir. Bu işlem sonucunda saç seri kanatılacağından, kandan kurutulması sağlanacaktır. İşlemin süresi ise yaklaşık olarak 3 dakikadır.

 

MIC

Mezoterapinin aşamalarından üçüncüsü ise MIC’dır. Saçlı deriye ilaç enjekte edilen aşama olduğunu söyleyebiliriz. Saça enjekte edilecek olan ilaçların özel bir enjektörler çekilmesi sağlanacaktır. Bu kez 6 mm uzunluğunda olan iğne yardımı ile saç deriye bu karışımın enjekte edilmesi sağlanacaktır. Bu işlemin uygulanması da aynı şekilde yaklaşık olarak 3 dakika sürecektir.

 

Yıkama

Yıkama aşaması, saçlı derinin özel bir yıkama solüsyonu ile yıkanması demektir. Yıkama işleminin ardından derinin kurutulması sağlanacaktır.

 

A.S Kür Uygulaması

Henüz nemli olan saç için bu aşamaya geçilir. Saça özel bir kür uygulanacaktır. Kür açık olan iğne deliklerinden emilecek şekilde yapılır. Kürün lokal anestezik etkisi olduğundan, mezoterapi sonrasında açılan boşluklara uygulanmasında herhangi bir acı duyulmaz. Ağrıların oluşumu engellenecektir. Kür aynı zamanda yarı iyileşmesini de sağlayacağından, hızlandırıcı bir etki ile kürün uygulanması sağlanacaktır.

 

Fahrenheit Yağ Kürü Uygulaması

Özel bir karışım olan yağ ile bir yapılır. Dış etkenlere karşı saçlı derinin korunması sağlanır. Korumanın yaklaşık olarak 6 saat süreceği tahmin edilir. Dış etkilere karşı bir bariyer oluşturarak cildin korumasını sağlayacaktır.

 

Saç Mezoterapisi Kimlere Yapılır?

Merak edilenler arasında saç mezoterapisi kimlere yapılır sorusu olacaktır. Aşağıda mezoterapi uygulamasının kimlere yapılabileceği detaylı şekilde verilmiştir.

• Saç dökülmesi olan kişilerde

• Saçlarda zayıflık – incelme olan kişilerde

• Saç ekimi öncesi veya sonrası

• Saçları hacim kaybeden ya da parlaklığı azalan kişilerde

• Ailesinde ciddi saç dökülmesi olan kişilerde

• Ailesinde saç dökülmesi sebebi ile saç ekimi yaptıran kişiler

• Saçların geç uzaması sorununda

• Saçların kolay kırılması

• Aşırı fön boya işlemi gören saçlara

• Diyet ile hızlı saç kaybı yaşayan kişilerde

• Gebelik sonrası saç kayıplarında

 

Yüz Mezoterapisi Nedir?

Yüz mezoterapisi aynı zamanda mezolift olarak isimlendirilmiştir. Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılıp cildin içine ve altına direkt olarak verilecektir. Cildin etkili maddeler ile kısa sürede vitamin alması sağlanır. Cildi yenileyen, kırışıklı azaltan, sarkmalarda etkili olan bir etkisi vardır.

 

Cildi yenileyen içerikleri vardır. Örneğin hyaluronik asit, vitaminler, antioksidanlar, mineraller ve amino asitler cilt altına minik iğneler ile uygulanacaktır. Cildin yenilenmesi enjekte edilen içerik sayesinde olacaktır. Cildin uyarılması, kollajen ve erestin üretimini arttıracağından, ciltte nem oranı artacaktır. Akabinde ise cildin yenilenmesi sağlanacaktır.

Yüz Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

Uygulama hakkında bilgi almak isteyen kişiler, nasıl uygulanacağı hususunda da bilgi almak isteyecek. Uygulamaya başlamadan önce ve uygulama sonrasında yapılacaklar var. İlk olarak uygulama öncesi cildin nemlenmesi sağlanacaktır. Uygulamaya başlamadan önce anestezik bir krem uygulanarak, ağrıların yok edilmesi sağlanır. 

 

Mezolift;

Hazırlanan karışım, çok küçük iğneler ile cilt içine veya üstüne enjekte edilir. Mezoliftin cilde enjekte edilmesi tamamlandıktan sonra, cildin iyileşmesi için gerekenler de yapılacaktır. Aşamalar tamamlandığında işlem tamamlanmış olacaktır. Yüz mezoterapisi nasıl yapılır sorusuna verilen yanıt üzerinden, işlemin mümkün olan en kolay şekilde gerçekleşecek olduğunu göreceksiniz.

 

Yüz Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

Peki, yapılacak olan yüz mezoterapisinin uygulama alanı nedir? Kimlere uygulama yapılabilir? Doktorunuz tarafından bu şeklide bir uygulamanın gerekli görülmesi hangi durumlarda ortaya çıkar? Aşağıda verilen kategorilerinden birinde yer almanız yeterli olacaktır.

• Donuk ve parlaklığını yitirmiş olan ciltler

• Ciltte çatlaklar olması halinde tamamlayıcı tedavi olarak

• Sivilce izi, yara ve yanık tedavilerinde tamamlayıcı tedavi olarak

• Ciltte esneklik kaybı ve sarma olması halinde

• Yüzün kronik olarak yorgun gözüktüğü durumlarda

• Sigara içen ciltlerde hasarları engellemek amacı ile

• Yaz öncfesi güneş ışınlarının zararlarına karşı önlem almak için

Güneşten zarar görmüş olan ciltlerin sağlığına kavuşması hususunda bu şekilde bir uygulama yapılabilir.

 

Yüz Mezoterapisi Ne Sıklıkta Uygulanır?

Uygulama yaptıracak olan kişiler, ne sıklıkta uygulanacağı yönünde de bilgi almak isteyecektir. İlk olarak başlangıç için aralık 1 ile 4 hafta arasında olacaksınız. Ortalama olarak 4 ile 6 seans arasında, yeniden yapılması 3 ile 6 ay gerektirebilir. Yüz mezoterapisi sonuçlarının ikinci seanstan sonra belirgin şekilde ortaya çıkacak olduğunu bilmelisiniz.

 

Yüz mezoterapisi seansları kişinin yaş durumu, cildin durumu gibi hususlara göre de şekillenecektir. Bu sebeple gereken incelemelerin yapılmasının ardından doğru bilgi doktorunuz tarafından verilecektir. Doktorunuzun incelemeleri sonunda teşhislere göre hareket edilmesi doğrudur.