Selülit Tedavisi

Deri atındaki yağ birikimi olarak iade edilen selülit özellikle kadınlarda ortaya çıkar. Kadınlar için güzel görünmek son derece önemlidir. Bunun için de kusursuz bir fiziki görüntüye ulaşmak isterler. Ancak kimi zaman hiç istemedikleri halde selülit görüntüsü işle karşı karşıya gelir. Kadınların korkulu rüyası olan selülitlerin neden oluştuğu ya da nasıl tedavi edileceği de büyük merak konusu olur.

 

Selülit Nedir?

Selülit en genel anlamı ile bölgesel bir dolaşım sorunudur. Kadınlarda ortaya çıkan bu selülit, sadece bazı bölgeleri etkiler. Genellikle kol, bacak ve kalça bölgelerinde oluşur. Bunun nedeni de o bölgelerin altında oluşan yağ birikintisidir. 

 

Selülit genellikle aşırı şişmanlık ile karıştırılır. Kadınlar sanki selülit oluşumunun sadece kadınlarda ortaya çıkan bir durum olduğunu yanlış bilgisine kapılır. Oysa selülit ile şişmanlık arasında tamamen pozitif bir ilişki söz konusu değildir. Selülit oluşumu aşırı kilolu kişilerde görülebileceği gibi; çok zayıf kişilerde de ortaya çıkan bir durumdur. Kimi zaman çok zayıf bir kadın da selülit oluşumundan şikayet edebilir.

 

Selülit oluşumunun herkeste ortaya çıkabilmesinin temel nedeni, bu sorunun bir dolaşım sorunu olmasıdır. Beslenmedeki bozukluklar ya da yaşam tarzı sonucunda kadınların vücudunun bazı bölgesinde aşırı yağ birikmesi söz konusu olur. İşte bu da selülit görüntüsünü ortaya çıkarır. Selülit görüntüsünde deri altında yağ toplandığı için yüzey portakal kabuğu gibi bir görüntüye ulaşır. Bu nedenle de selülit sorununa aynı zamanda portakal kabuğu sorunu da denir.

 

Selülit Oluşumunun Aşamaları

Selülit oluşumu ve görünümü her kadında farklı bir şekilde ortaya çıkar. Kimi kadınlarda aşırı iken kimi kadınlarda daha hafif bir selülit görüntüsü söz konusudur. Bu bağlamda da selülitin hangi aşamalar ile oluştuğu kadınlar tarafından merak edilir.

 

• Birinci derece selülit, henüz dışarıdan belli olmayan selülittir. Genellikle dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde pürüzlü yüzey görülmez. Ancak deri sıkıldığında o zaman portakal kabuğu görüntüsü oluşur. Bu durumda olan kadınların hemen önlem alması gerekir. Aksi takdirde selülit görüntüsü ilerlemeye başlar.

• İkinci derece selülit ise artık yavaş bir şekilde portakal kabuğu görüntüsünün dışarıdan görünmesidir. Çok belirgin olmamak ile birlikte dışarıdan bakan kişi selülit görüntüsünü de gözlemleyebilir.

• Üçüncü derece selülit ise artık görüntünün tamamen belirgin hale gelmesidir. Selülit oluşumunun üçüncü aşamaya gelmesi, kişilere ağrı da yapabilir. Bu ağrı nedeni ile de insanlar biran önce bu görüntüden kurtulmak ister.

 

Selülit Oluşumunun Nedenleri

Kadınların rahatsız olduğu selülit oluşumunun pek çok nedeni bulunur. Kimi zaman çevresel etkiler, kimi zaman da kalıtımsal sebepler nedeni ile kadınlarda selülit görüntüsü ortaya çıkar. Hormonal farklılıklar selülitin önemli bir nedenidir. Bu nedenle de kimi zaman kadınlar beslenme düzenlerine ya da yaşayış tarzlarına ne kadar dikkat etse de selülit görüntüsünden kaçamaz. Östrojen hormonu fazla olan kadınlarda en sık karşılaşılan sorunların başında selülit gelir. 

 

Ergenlik dönemi ile birlikte selülit görüntüsünde bir artış durumu söz konusu ise kişilerin uzmana başvurmasında yarar bulunur. Çünkü bu selülit görüntüsü östrojen hormonunun fazlalığı ile de alakalı olabilir.

 

Dolaşım bozuklukları da selülit oluşumunun nedenleri arasında yerini alır. Selülit oluşumu sadece belirli bir yerde toplanması da bunun en önemli göstergesidir. Dolaşım sorunu gibi sindirim sistemi bozukluğu yaşayan kişilerde de selülit oluşumu gözlemlenebilir. Eğer selülit size bir ağrı veriyorsa mutlaka uzman kontrolüne ihtiyaç duymalısınız. Bu durum vücut fonksiyonlarında bir soruna da işaret edebilir.

 

Selülit oluşumu beslenme ve yaşam tarzı ile de alakalı olabilir. Örneğin bol su tüketmemek, selülitin nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Günde her insanın ihtiyaç duyduğu su içme oranı vardır. Bu oran sağlanamazsa selülit oluşumu da ortaya çıkar.

 

Düzenli olarak spor yapmamak ve hareketsiz kalmak da selülitin başlıca sebepleri arasında yerini alır. Ayrıca aşırı yağlı yiyecekler tüketmek ya da fazla miktarda fast food beslenmek de selülit oluşumunu ortaya çıkaran nedenler arasında ifade edilir. 

 

Selülit oluşumu tercih edilen kıyafetler ile de alakalıdır. Örneğin kişinin sürekli olarak dar giymesi, selülit oluşumunun en önemli nedenleri arasında yer alır. Özellikle bacak ve kalça kısmındaki selülit oluşumu dar kıyafetler ile yakından ilgilidir. Ayrıca topuklu ayakkabı da giymek selülit oluşumunu arttıran durumlar arasında ifade edilir. 

 

Selülit Görüntüsünden Kurtulma Yolları

Selülit görüntüsünden kurtulmak için pek çok yöntem vardır. Ancak öncelikli olarak kişilerin yaşam standartlarını düzenli bir hale getirmesi ve sağlıklı beslenmesi önerilir. Selüliti önleme yolları konusunda başarı ancak bu şekilde sağlanır. Ayrıca bölgesel tedavi ve diğer tedavi yöntemleri de birlikte kullanılarak daha etkili sonuçlara ulaşılır.

 

Bol Su İçin

Selülit tedavisi birden çok etkenin devrede olduğu bir tedavidir. Bu nedenle de sadece bol su içerek selülit oluşumundan kurtulmayı beklememek gerekir. Bunun yerine yapılacak yöntemler bir arada kullanılmalıdır.

 

Selülit oluşumu büyük ölçüde dolaşım problemidir. Aşırı yağların birikmesi dolaşımı da engeller. Dolaşımın tekrar eski haline ulaşması için de bol su içmek gerekir. Düzenli olarak her gün üç litre su tüketerek selülit görüntüsünü büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

 

Selülit Masajından Yararlanın

Selülit oluşumunu önleme noktasında bölgesel yarar sağlayan etkili yollardan biri de selülit masajıdır. Selülit masajı o bölgedeki kan dolaşımını arttıran bir uygulamadır. Aynı bol su içmek gibi, selülit olan bölgedeki yağların yakılmasını sağlar.

 

Selülit masajı uygularken olması gereken en önemli nokta sert masaj yapılmasıdır. Sert bir şekilde masaj yapılması o bölgenin yakılmasına da yardımcı olur. Deri altındaki yağlara nüfuz eden masaj sayesinde de selülit görüntüsünden yaralanma sağlanır.

 

Spor Yapın

Spor yapmak hem sağlıklı bir yaşam hem de kusursuz bir görünüm elde etme noktasında son derece önemlidir. Spor yaparak kişilerin istediği selülit olmayan görüntü de sağlanır. Çünkü aşırı yağ birikiminden kurtulmak için bölgesel yağ yakıcı hareketlerden yararlanabilirsiniz. Selülit tedavisi için spor yapmak her zaman ilk sıralarda tavsiye edilir.

 

Kahve ve Şeker Peelingi

Peeling evde uygulayacağınız arınma ile selülit görüntüsünü tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Direkt bölgeye uygulayacağınız bu yöntem sayesinde de kısa sürede istediğiniz etkiye ulaştığınızı görebilirsiniz. Kahve ve şekeri karıştırın. Ancak bu yöntem de esmer şeker kullanımına da dikkat edin. Hazırladığınız karışımı selülit olan bölgeye uygulayın. Sert hareketler ile masaj yapmanız, selülit oluşumunun daha kısa sürede ortadan kaldırılması noktasında büyük yarar sağlar. Dilerseniz karışıma bir miktar zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

 

Ozon Tedavisi

Evde kendinizin uygulayacağı yöntemler dışında uzmanlardan da yardım alabileceğiniz yöntemleri kullanabilirsiniz. Ozon yöntemi vücuttaki yağın yakılmasında son derece etki sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca vücudun oksijen taşıma kapasitesi de bu sayede artar. 

 

Cilt Fırçası Kullanın

Selülit olan bölgeyi fırçalamak da bu sorun ile mücadele etme noktasında son derece büyük önem sunar. Selülit tedavi yöntemleri arasında oldukça kolay olan bu yöntem düzenli olarak selülit bölgesinin fırçalanmasıdır. Bu sayede o bölgedeki kan akışı hızlanır ve yağların da yakılarak selülit görüntüsünün önlenmesi sağlanır.